کنستانتین استانیسلاوسکی

 

 کنستانتین استانیسلاوسکی

کنستانتین استانیسلاوسکی (۱۸۶۳-۱۹۳۸)  کارگردان، بازیگر و مدرس تئاتر و یکی از پایه‌گذاران تئاتر هنری مسکو براین باور بود که بالاترین حدی که یک بازیگر می‌تواند به آن دست یابد آنجاست که بین خود و نقش هیچ تمایزی احساس نکند.

کنستانتین استانیسلاوسکی اعتقاد داشت بازیگر نباید تظاهر کند شخص دیگری است بلکه باید به طور کامل در نقش‌اش مستحیل شود. کنش تئاتری تنها در صورتی مؤثر خواهد ‌بود که بازیگر کاملاً به کاراکتر نمایش تبدیل شود. نباید این موضوع را با فریب‌کاری یکی بدانیم، یعنی دستکاری ذهن بیننده برای ایجاد این توهم که آن‌چه روی صحنه رخ می‌دهد واقعی است. بازیگر استانیسلاوسکی روی صحنه واقعیت را خلق می‌کند، تماشاگر نیز کنش‌ها را می‌پذیرد به این دلیل که بازیگر نیز به آن باور دارد. چنین کنشی باورپذیر است چراکه واقعیت دارد.

کنستانتین استانیسلاوسکی

کنستانتین استانیسلاوسکی اعتقاد دارد بازیگر باید به کاراکتر تبدیل شود و فکر و احساسش همان فکر و احساس کاراکتر‌ها باشد. حال وظیفۀ کارگردان این است که در جریان تمرین، فضایی ایجاد کند که امکان این همذات‌پنداری بیشتر شود. روش استانیسلاوسکی به سیستم (System) معروف است و در آمریکا لی‌استراسبرگ (Lee Strasberg) بر مبنای آن متداکتینگ (Method Acting) را پایه‌گذاری کرد.

روش‌های کنستانتین استانیسلاوسکی

یکی از روشهای کنستانتین استانیسلاوسکی برای وارد کردن بازیگرانش به دنیای نمایش، تجسم فضای دراماتیک با جزئیات کامل است. در این روش، که گاه به اختصار از آن با عنوان “اگر جادویی” (Magic If) یاد می‌شود، پس از درک کامل محیط فیزیکی نمایش، از بازیگر خواسته می‌شود تا خود را درگیر کنش کند و از خود بپرسد اگر چنین چیزی در زندگی واقعی برای من اتفاق می‌افتاد چگونه رفتار می‌کردم؟

در صورت قرار گرفتن در چنین موقعیتی، چه واکنشی از خود نشان می‌دادم؟

استفاد از کلمه‌ی” اگر” بازیگر را قادر می‌سازد که بپذیرد صحنه تنها یک صحنه‌است و نه واقعیت. اما از این طریق راه بازیگر برای دستیابی به لایه‌های عمیق‌تر همذات پنداری باز می‌شود و این زمانی تحقق می‌یابد که بازیگر موقعیت‌های نمایش را به زندگی خود ارجاع دهد (Effective Memory). ”اگر” کلکی است که بازیگر به خود می‌زند صرفا به این خاطر که او با پذیرفتن تخیلی بودن نمایش، می‌تواند قصه را به واقعیت تبدیل کند.
از دیگر رویکردهای کنستانتین استانیسلاوسکی در بازآفرینی کاراکتر تحلیل نقش بر اساس بخش‌ها و اهداف شخصیت‌ها با استفاده از فعلی است که نیت درونی کاراکتر را نشان می‌دهد. یک کاراکتر نه صرفاً محصول شرایط، که محصول اهداف، تمایلات و نیازهاست و برای اینکه بازیگر بتواند احساساتی مشابه کاراکتر داشته باشد، تنها کنکاش در پیش‌زمینۀ کاراکتر کاراکتر کافی نیست.

بازیگر باید در پی فهم امیال و نیات درونی کاراکتر‌ها باشد. به خصوص که موضوع نمایش‌نامه‌ها چگونگی برآورده شدن یا سرکوب این امیال است.
استانیسلاوسکی در طی سالهای فعالیتش کار‌های زیادی در مقام کارگردان و بازیگر اجرا کرد.

کتاب‎ و تالیفات کنستانتین استانیسلاوسکی موجود به زبان فارسی

ازکنستانتین استانیسلاوسکی تألیفاتی نیز  باقیمانده که از مهمترین انها می توان به زندگی من در هنر، کار بازیگر روی خود و کار بازیگر روی نقش و چندی دیگر نام برد.

منابع:

پنجاه کارگردان کلیدی تئاتر (۱۳۹۱) : نشر بیدگل

دیگر منابع قابل رجوع به فارسی:

 

Image result for ‫آماده سازی هنرپیشه: کار هنرپیشه روی خود در جریان تاثر‬‎

Image result for ‫آماده سازی هنرپیشه: کار هنرپیشه روی خود در جریان تاثر‬‎Image result for ‫کتاب استانیسلاوسکی نقش آفرینی‬‎

 

صفحۀ کنستانتین استانیسلاوسکی در ویکیپدیای فارسی: goo.gl/evcaXN

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *