Batman: Mask of the Phantasm 1993

نمایش فیلم Batman: Mask of the Phantasm به همراه بحث و گفتگو پیرامون اقتباسهای انیمیشنی از ماجراهای بتمن

جلسۀ یکم از دورۀ جدید شبهای انیمیشن دیگر با همکاری مجموعۀ Pardisgame.net

بیست و پنجم دسامبر سال ۱۹۹۳، وقتی کمپانی برادران وارنر، انیمیشن Batman Mask of Phantasm را اکران کرد، برای نخستین بار شوالیه تاریکی  جایی خارج از صفحه‎ی تلویزیون‎ها به صورت دو بعدی به نمایش در می‎آمد، این بار در یک ماجرای پیچیده، درگیر با هیبت نقاب داری با نام فانتازم…

فیم که تحت تأثیر موفقیت چشمگیر مجموعۀ تلویزیونی «Batman: the Animated Series» و به عنوان یک محصول جانبی از این مجموعه تهیه شده، از بسیاری از عناصر درخشان این سریال بهره می‌برد؛ ترکیب طلایی کوین کانروی در نقش بتمن و مارک همیل در نقش جوکر در این فیلم نیز حضور دارند. بازی‌های درخشان رنگ و سایه‌پردازی در انیمیشن، با بهترین قسمتهای مجموعۀ تلویزیونی برابری می‌کند و داستان از پیچیدگی‌ها و جذابیت‌هایی برخوردار است که حداقل در انیمیشن‌های اخیر DC کمتر نمونه‌ای مشابه آن میتوان سراغ داشت.

در جلسه این هفته شب‎های انیمیشن دیگر ابتدا از این شروع می‎کنیم که چگونه مدیوم‎ انیمیشن ‎های دو بعدی به مجموعۀ DC در روایت ماجراهای شهسوار تاریکی گاتهام کمک کردند؛ سپس از اهمیت و جایگاه سریال محبوب دهه ۹۰ میلادی، یعنی انیمیشن بتمن «Batman: the Animated Series» که فیلم «Mask of The Phantasm» از فضای آن مجموعه نشأت گرفته گفتگو خواهیم کرد. و در نهایت هم با نقد و بررسی فیلم به چند پرسش اساسی پاسخ خواهیم داد.

به طور مثال اینکه Mask of The Phantasm به عنوان یک اقتباس سینمایی چه نوع رویکردی نسبت به جهان شهسوار تاریکی اتخاذ کرده است؟ ویژگی‌های این رویکرد در مقایسه با نمونه‌های مشابه چیست؟

در پایان، نگاهی اجمالی به فیلم هفتۀ آینده، یعنی «Batman: Gotham Knight (2008)» خواهیم داشت. فیلمی که با تنوع و تکثر تکنیک‌های جان‌یخشی نمونه‌ای منحصر به فرد در نوع خود محسوب می‌شود. همچنین به نحوۀ کاربرد عناصر جهان DC در این نمونۀ خاص خواهیم پرداخت و سعی می‌کنیم ببینیم Mask of Phantasm چقدر در به کارگیری این عناصر و ایجاد هماهنگی میان آنها موفق بوده است؟