جیمز دین

بری ریچاردز در مقاله‌ی «فن‌دوستی و فن‌هراسی»(۱۹۹۳) اتومبیل را همچون یک بدن می‌بیند که همان قدر که حالت محافظت‌گونه و رحم‌گونه‌ی مادر را داراست، حکم بدنی مردانه را نیز دارد. سپس اضافه می‌کند «اتومبیل تجسم دو تمثیل بنیادینِ امید در جامعه‌ی مدرن است: روابط جنسی، و …. استقلال».

نمی‌‌شود یاد «جیمز دین» نیفتاد. در همان سطح که اتومبیل کالایی نشانه‌گذاری شده که هیچ اسطوره‌پردازی شده (بارت اتومبیل را معادل امروزی کلیسای جامع گوتیک می‌دانست) است، جیمز دین با آن موقعیت درآستانگی خود و به‌ویژه با مرگ زودهنگام، خویش را در اختیار افسانه‌پردازی‌ها قرار داد.

جدا از آن «حرام‌زاده‌ی کوچک» لعنتی (نامی که دین بر پورشه‌ی خود گذاشته بود) لعنتی ۳۰ سپتامبر لعنتی ۱۹۵۵، در لابه‌لای قاب‌های الیا کازان، نیکلاس ری و جورج استیونس جیمز دین را علاوه بر جوار الیزابت تیلورها و ناتالی‌وودها در دنیای امن! ماشین‌ می‌توان به یاد آورد. جیمز دین، با آن خشم فروخرده، با آن اُوِردُزِ حضور، با آن بغض، آن شکنندگی و با آن قصه‌ی همیشگی بلوغ چغر و غلیظ شخصیت‌هایی که زندگی‌شان می‌کرد، در اتومبیل بود که تثبیت هویت خود، اختیار خود، به رخ کشیدن آن را، وصال یار، اثبات خود به پدر و غیره را می‌یافت. اتومبیل که آخرین سنگرش بود. که به قول بری ریچاردز «اتومبیل در فضایی عمومی، نوعی فضای خصوصی فراهم می‌آورد.» و من گاهی فکر می‌کنم آن خاکریز اتومبیل، تجلی امروزی نظریه کارناوال باختین بود. که هر چند موقتی می‌شد که نظام سلطه پدرسالار موجود را به چالش کشید و همه‌ی محدودیت‌های زندگی عادی، تفاوت‌ها، قوانین، هنجارها و سلسله مراتب‌ها را موقتاً از بین برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *